}

sobota, 5 kwietnia 2014

ŁÓdź


 Ulica Piotrkowska - w stronę pl. Niepodległości
najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km.
Dawno, dawno temu...
ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Ulica podupadła znacznie po ii wojnie swiatowej. Po 1990 roku została poddana stopniowej rewitalizacji i zamieniona w rodzaj deptaka, który w dużym stopniu pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast. 
 Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna 
przy ulicy Piotrkowskiej 151 w Łodzi
Gustaw Adolf Kindermann, (brat Juliusza Roberta Kindermanna, właściciela pałacu przy ulicy Piotrkowskiej 137/139), swojej siedziby przy głównej ulicy miasta dorobił się dopiero w 46 roku życia. Urodził się w Łodzi, jako jedno z trzynaściorga dzieci Franciszka Kindermanna, właściciela fabryki wyrobów bawełnianych i wełnianych usytuowanej przy ulicy św. Andrzeja 63. Projekt pałacu zaś wykonany prawdopodobnie przez Franciszka Chełmińskiego powstał dopiero 1910 roku.
Dom firmy "Krusche - Ender"
kamienica przy ul. Piotrkowskiej 143 w Łodzi.
Budynek wzniesiony wg projektu architekta Dawida Landego w 1898 r. Powstał jako główne biuro sprzedaży dla jednej z największych pabianickich firm "Krusche & Ender".
Początkowo kamienica była dwupiętrowa, a 1899 obiekt zyskał nietypową polichromię ścienną. W latach 1923–24 została podwyższona o dwa piętra. 

Kamienica
Karola Scheiblera
Budynek znajdujący się przy ulicy A. Próchnika 1 w Łodzi. Wybudowany został jako siedziba Składu Głównego przedsiębiorstwa Scheiblera.

Budynek powstał w latach 1880–1882 u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Próchnika. Autorem projektu był najprawdopodobniej Hilary Majewski, chociaż wzbudza to dziś spore wątpliwości.
Ten okazały czteropiętrowy budynek, zbudowany został na planie litery U, dwa potężne skrzydła rozchodzące się pod kątem około 90° połączone zostały narożną wieżą ozdobioną okrągłym wykuszem i zakończoną ośmioboczną kopułą z wieńczącym ją ozdobnym masztem. 

Trzeci bok tworzy oficyna. Na elewacji kamienicy można dostrzec ozdobne motywy neorenesansowe i neobarokowe. Całość robi wrażenie budowli wzorowanej na włoskim renesansie. 
Był to pierwszy tak okazały budynek w mieście. W kamienicy pierwotnie mieścił się skład towarów fabryki Karola Scheiblera, mieściły się tam również sklepy, agendy innych przedsiębiorstw oraz luksusowe mieszkania. 
W 1927 roku kamienicę kupiła Kasa Emerytalno-Pożyczkowa Kolei Elektrycznych Łódzkich.
Kamienica została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego 20 stycznia 1971 roku, z numerem 63, oraz na listę programu World Monuments Watch.
..to nadal Ulica Piotrkowska
Kościół Zesłania Ducha Świętego
katolicki kościół w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 2/2a 
Po drugej stronie - Plac Wolności
...rzeczywistość
co można zobaczyć poza ulicą Ulicą Piotrkowską
Lecznica "Pod koniem"
lecznica dla zwierząt położona przy ulicy Kopernika 22 w Łodzi.
Lecznica została założona w 1891 roku przez Hugo Warrikoffa oraz Alberta Kwaśniewskiego. Na początku XX wieku działał przy niej także pierwszy szpital dla zwierząt, zaopatrzony (od 1902 roku) w najnowocześniejszy w Polsce sprzęt do podnoszenia i transportowania rannych koni, które do tej pory były uśmiercane w przypadku choroby lub złamania nogi.
W okresie międzywojennym lecznicę prowadziły kolejne pokolenia założycieli, jednak w czasie drugiej wojny światowej, gdy Polakom nie wolno było prowadzić żadnych firm – Kwaśniewski zrezygnował z pracy i od tamtego czasu właścicielem budynku jest potomek Warrikoffa. W czasie wojny praca w lecznicy była dla wielu Polaków jedyną szansą na uniknięcie wysiedleń.
Po 1945 lecznica została upaństwowiona.
W budynku w dalszym ciągu mieści się lecznica dla zwierząt.
Info: http://pl.wikipedia.org/
Ciekawostka: 
pierwszy raz w Polsce... Night of the Proms !!!!
..było super;))

Brak komentarzy: