Miasto o 10 podziemnych obiektach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je rękoma robotników przymusowych – Niemcy. Między innymi po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń.
... wejście do podziemi z przewodnikiem. Ze względu na wysoką wilgotność i temperaturę ok. 7°C (przez cały rok) zalecane jest wzięcie cieplejszej odzieży.
W tym czasie Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego - w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.
.. słyszymy kroki. To Niemcy...
.. szukaja pokojówki i kucharki!.. no to wpadłam w ich ręce! Szok !!!
aby przeżyć musiałam gotować dla Niemców! ...a, że ugotowałam im ruskie pierogi;))) to znalazłam się w podziemiach... - czekała mnie przymusowa praca z kilofem...
ZNALEZISKA.
Kamienna Góra
W czasie II wojny światowej do Kamiennej Góry przeniesiono część produkcji łożysk kulkowych z bombardowanej przez aliantów fabryki łożysk kulkowych w Schweinfurcie.
W lipcu 1944 utworzona zostaje w mieście filia obozu koncentracyjnego Gross Rosen.
9 maja 1945 miasto zostało zajęte przez jednostki 21 Armii 1 Frontu Ukraińskiego.
28 maja przybywają oddziały 29 Pułku Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego.
Po 1945 Komisja URM ustaliła obecną nazwę miasta jako obowiązującą.
Dawny budynek administracyjny „Kamodexu” (przedwojenne zakłady Tekstylen F. V. Grundeflda), ul. Waryńskiego 13 |
.. nad Arado (wzgórze) można zobaczyć ... |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz