}

piątek, 14 lipca 2017

Trójkąt Trzech Cesarzy - Dreikaisereck - Mysłowice

źródło: Trójkat Trzech Cesarzy
W latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus (później Niemiec), Austrii (później Austro-Węgier) i Rosji. 
„Trójkąt Trzech Cesarzy” był ewenementem na skalę światową, ponieważ nigdzie indziej nie było granicy między trzema cesarstwami: Rosją, Austrią i Prusami. Miejsce to do zakończenia I wojny światowej było znane niemal w całej Europie. To tu przyjeżdżały wycieczki, po rzece pływały barki i dwa małe parostatki, z których korzystali wycieczkowicze, tu mogli podziwiać wspaniałe widoki z wieży oraz robić zakupy w przygranicznych straganach.
 Sławy temu miejscu dodała wybudowana w roku 1907 Wieża Bismarcka, która, umiejscowiona na zboczu wzniesienia zwanego Słupecką Górką, była wielką atrakcją turystyczną. Zbudowana według projektu Wilhelma Kreisa z Drezna, ze specjalnie przygotowanych bloków kamiennych miała ponad 20m wysokości, zwieńczona była rozległym tarasem, na który prowadziły schody. pocztowkaZwiedzający mieli widok na krajobraz całego pogranicza, a w pogodne dni widać było podobno Kraków. Z wieży roztaczał się widok na tereny Niwki, Modrzejowa, Sosnowca i Grodźca. Można było bez trudu dostrzec strzeliste wieże kościołów katolickich i kopulaste wieże rosyjskiej cerkwi prawosławnej. Zwiedzający mieli widok na krajobraz całego pogranicza, a w pogodne dni widać było podobno Kraków.
WIĘCEJ: http://niezwykle.com/trojkat-trzech-cesarzy-ewenement-na-skale-swiatowa-do-i-wojny-swiatowej-znany-w-calej-europie-2/
 WIKIpedia

Brak komentarzy: