}

środa, 5 czerwca 2013

KÓRNIK

Początki historii kórnickiego zamku sięgają średniowiecza, gdy właścicielami Kórnika byli Górkowie. To najprawdopodobniej oni w XIV w. rozpoczęli budowę swojej rodowej siedziby. Ukończona około 1430 r. murowana, obronna budowla otoczona była fosą, a dostęp do niej był możliwy jedynie przez zwodzony most oraz opuszczaną kratę.
Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. W XVI w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym.
W 1574 r. przyjmowano w nim Henryka Walezego spieszącego na koronację do Krakowa.
Nowy okres świetności zamku nastąpił w drugiej połowie XVIII w. kiedy jego właścicielką była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Ta światła i gospodarna właścicielka przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej.
Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził w XIX wieku Tytus Działyński. Zaprojektowana przez Karla Friedricha Schinkla, i przebudowana przez miejscowych rzemieślników, neogotycka rezydencja rodu Działyńskich charakterem nawiązuje do budowli obronnych.
.. jak głosi legenda klik TU !!!

.. można także zobaczyć Arboretum Kórnickie 
Zamek otoczony jest pięknym parkiem, który warto odwiedzić w maju gdy kwitną magnolie, azalie i różaneczniki oraz jesienią, gdy złocą się i czerwienią liście. 
Czy nie romantycznie?!
Oficyny koło zamku w Kórniku
Promenada im. Wisławy Szymborskiej.
Ratusz w Kórniku.

Brak komentarzy: